Nezaradené

Môj svet / My World

Daniel Bidelnica & Andy Warhol

Zoya Museum, Partizánska 2275, 900 01 Modra
Trvanie výstavy: 27 Marec 2022 – 12. Jún 2022
Kurátorka: Iveta Ledecká

Výstava Môj svet je výberom z tvorby dvoch autorov Andyho Warhola (* 1928 – † 1987)  a Daniela Bidelnicu. (*1957), ktorých spája spoločná vášeň pre maliarske umenie.

Andy Warhol sa zaraďuje medzi najúspešnejších amerických umelcov a vedúcu osobnosť umeleckého smeru pop-art, jeho obrazy, serigrafie, kresby a výtvarné objekty sa nachádzajú temer vo všetkých významných galériách a múzeách sveta. Zoya Museum má jedinečnú kolekciu Warholovych diel ktorú sa snaží odprezentovať aspoň časť roka doma na Slovensku, keďže väčšinu času je vystavená v zahraničných múzeách. Časť zbierky sa vrátila naposledy z Tretykovskej galérie v Moskve, časť bola vystavená v Art Gallery of Ontario v Toronte a začiatkom novembra sa presunula do Aspen Art Museum. Na výstave v Zoya Museum môžeme vidieť portfólio serigrafie Flowers (1970).

Autor Daniel Bidelnica vystavuje v Zoya Museum prvý krát a v múzeu je výber z jeho tvorby za posledných niekoľko rokov. Inšpirácia a nadšenie tvorbou a dielami Andyho Warhola je v dielach Daniela Bidelnicu nesporná, vo svojej podstate ale iba okrajovo, keďže pozornejšiemu pohľadu neunikne autorov špeciálny výtvarný prejav, ktorý je jeho autorskou značkou a tiež jeho identifikačným kódom. Vo farebnosti objavuje divák množstvo prekvapivých detailov a jeho veľkoformátové diela majú svoj vlastný príbeh. Diela vystavené v Zoya Museum sú koncipované do celkov, spájané, kombinované a veľkoplošne nainštalované vytvárajú úplne inú atmosféru ako zarámovaný ohraničený obraz. Originalita a idea diel navzájom spolupracuje a v novovytvorenej inštalácii vytvára nový pohľad na diela, ktoré pôsobia ešte silnejšie a modelujú celkom novú farebnú a citovú emóciu. Farby v dielach Daniela Bidelnicu sú intenzívne a plné života, vo farebnej skladbe prevládajú slnečné, teplé až ohnive farby s komplementárnou zelenou a ich čisté tony zdôrazňujú pozitívnu energiu. Dôležitým prvkom v jeho obrazoch sú kombinácie hladkých, monochromatických a štruktúrovaných povrchov vytvárajúcich vibrujúce plochy plné energie a optimizmu.

Mgr. Iveta Ledecká
Riaditeľka ZOYA Museum

1