Autori

Martin Gerboc

Martin Gerboc

 

Nar. 1971, Bratislava. Absolvent Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, v štúdiách pokračoval na S. R. University of Pennsylvania, USA a na Inštitúte vizuálnej komunikácie na College of Danish Design, Kolding, Dánsko, kam sa vrátil aj na postgraduálne štúdium. Absolvoval doktorandské štúdium na VŠVU v Bratislave a niekoľko rezidencií v Cité International des Arts v Paríži. Od r. 2018 pedagogicky pôsobí na Akadémii výtvarných umení v Prahe.

Zúčastnil sa mnohých samostatných a skupinových výstav na Slovensku, v Čechách a v zahraničí, medzi inými napr. medzinárodnej výstavy „Decadence Now!“ v galérii Rudolfinum v Prahe (2010-11), kde vystavoval spolu s Damienom Hirstom, Jakeom a Dinosom Chapmanovcami, Jeffom Koonsom, Cindy Sherman, Joel-Peter Witkinom, Robertom Mapelthorpom a veľa ďalšími. Zúčastnil sa aj výstavy „Motýlí efekt“ opäť v pražskom Rudolfíne (2013); na výstavách „Maľba po maľbe“ v Slovenskej národnej galérii v Bratislave (2010); „Slovak Now!“ v Dvorak Sec Contemporary, Praha (2014); „La Belle Peinture, súčasná francúzska a slovenská maľba“ v Pisztoryho paláci v Bratislave (2013); St-Art artfair, Štrasburg (2013); SCOPE artfair, Basel (2014); „Oh!“, Dom umenia, Bratislava (2014); „Plus Mínus. Současné slovenské umění ze zbírek Galerie města Bratislavy“, Oblastní galerie Liberec (2018); „Fetiše súčasnosti“, Nitrianska galéria, Nitra (2018); „Martin Gerboc“, White & Weiss Contemporary Art Gallery, Bratislava (2018);„Art-Brut-All“, DOX Centre for Contemporary Art, Praha (2019); „Retina. Možnosti malby 1989-2019“, Galerie 8smička, Humpolec (2019) a rozsiahla výstava „Inverzná romantika. Josef Bolf – Martin Gerboc – Jiří Petrbok – Ivan Pinkava – Richard Štipl“, Kunsthalle, Bratislava. Z posledného obdobia treba spomenúť aj výstavy s dôležitými predstaviteľmi súčasnej európskej maľby, napr. „Skin. Josef Bolf – Martin Gerboc – Alexander Tinei“, Dvorak Sec Contemporary, Praha (2018); „A Man is a Man to Another Man. Martin Eder – Martin Gerboc – Justin Mortimer – Attila Szücs“, Alšova jihočeská galerie, České Budějovice (2018) alebo „Diamonds in the Rough“,  Müvészetmalom, Szentendre-Budapest (2018, vyst. Alexander Tinei, Josef Bolf, Folkert de Jong, Justin Mortimer, Daniel Pitín, Nicola Samori, Attila Szücs, Johan Tahon a ďalší). Zatiaľ posledná autorova samostatná výstava „The World Without Me / Svet bezo mňa“ v Zoya Gallery predstavuje výber 40 malieb a jedného objektu z posledných niekoľko rokov z dôrazom na obdobie rokov 2018 – 2019.
Kurátorsky pripravil a dielami sa zúčastnil aj výstav „Tohle není poesie! Zhroucení citů“ v Litomyšli (2016); „Ornament masy. Fragmenty z biblie vizuality“ v Nitrianskej galérii (2015, 2016) a ďalších. Spolukurátor medzinárodnej výstavy „Jeune création européenne. Salon itinérant d’art contemporain“ v Paríži 2007. Z kurátorských projektov ďalej napr. „Punctum. Barthesov denník“, Galerie 1. patro, Praha (2012) a „Martin Gerboc presents authors of the Neue Wilde“ v  DOT gallery, Bratislava (2019).

Je autorom niekoľkých publikovaných kníh filozofických esejí a esejí o maľbe, ktoré vyšli v Čechách a na Slovensku: „Myslením ku kríze, Nihilizmus je pragmatizmus“ (1998);„Dôverovať unavuje“ (2001); „Kvapky krvi. Štruktúry sadomasochizmu“ (dizertácia, 2005);„Maľba ako politický akt neototalizmu“ (2006) a „Saatchiho předsíň, texty o současnosti v malbě“ (spolu s Petrom Vaňousom, 2010). Roku 2016 vyšla v pražskom vydavateľstve Arbor vitae rozsiahla publikácia Martin Gerboc „Tohle není poesie! Zhroucení citů“ a r. 2018 autorova kniha „Alexander Tinei“ vo vydavateľstve Visions Books, Trnava.

Okrem publikácií a katalógov, ktoré vyšli prevažne v Čechách, vyšla v pražskom vydavateľstve Arbor vitae o autorovi roku 2013 aj rozsiahla monografia „Martin Gerboc. Une Saison en Enfer“ s textami Otto M. Urbana, Miroslava Marcelliho a Petra Vaňousa. Z posledných publikácií o autorovi napr. „Inverzní romantika. Bolf – Gerboc – Petrbok – Pinkava – Pitín- Stipl“, vyd. Galerie Rudolfinum, Praha a Visions Books, Trnava.
Natočil niekoľko hudobných videoklipov pre skupinu The Last Days of Jesus, a ako asistent réžie spolupracoval na niekoľkých filmových projektoch (napr. „Saint-Lazare“, Francúzsko; „Zatmenie“, Česká republika a pod.).

17